Joe Biden most már veszélyesen közel tartja gyufáját a gyújtózsinórhoz. Azzal, hogy Oroszországot terroristaállammá akarja nyilvánítani, Nancy Pelosit pedig Tajvanra küldte, azt mutatja, hogy elvesztette a maradék politikai érzékenységét is. Igaz, megválasztása utáni első, Oroszországgal kapcsolatos megnyilvánulása sem hozta egymáshoz közelebb a két szuperhatalmat, mivel gyilkosnak nevezte Putyin elnököt.
ddig csak a vietnámi háborúhoz lehetett hasonlítani Moszkva és Kijev fegyveres konfliktusát, mivel az USA belement egy proxyháborúba és láthatóan hajlandó az utolsó ukrán katonáig harcolni.
Most viszont, hogy a kínai–tajvani feszültség is egyre jobban éleződik, kezd az egész a kubai rakétakrízisre emlékeztetni.
Az Egyesült Államoknak mindig is stratégiai fontossággal bírt a sziget, amelyet még Csang Kaj-sek „szakított ki” a Középső-birodalomból. Miután Mao és a kínai néphadsereg győzött a japán megszállók ellen és kikiáltotta a Kínai Népköztársaságot, Csang Kaj-sek áthajózott Tajvan szigetére, amelynek régi, portugál neve Formosa, azaz szép sziget volt. A tokiói katonai akadémián tanult és a kommunizmusból Moszkvában kigyógyult katonatiszt magával vitte a kínai császárok mesés kincseit is, amelyek a mai napig a tajpeji nemzeti múzeumban tekinthetők meg.
Csang Kaj-sek, hogy bebiztosítsa magát egy Peking által indított offenzívától, 1954-ben biztonsági szerződést kötött az Egyesült Államokkal. A gazdaságpolitikai és katonai kapcsolatok mind a mai napig tartanak, holott Richard Nixon nagyot lépett, amikor találkozott Mao elnökkel és nyitott a kommunista szuperhatalom fele. Tajvan helyzete több mint érdekes, hiszen 1971 óta nem tagja az ENSZ-nek; ekkor a világszervezet Pekinget ismerte el Kína képviselőjének és Tajvant megfosztották tagságától. Néhány kisebb állam, például Kiribati ismeri csak el szuverén országként a Kínai Köztársaságot.
A lakosság is állandó készenlétben áll. Több hetet töltöttem a szigeten és minden hétvégén kisebb hadgyakorlatoknak voltam szemtanúja. A férfiak mind tartalékos katonák és kötelező a rendszeres tréning. Tajvan strandjain szombaton és vasárnap szimulálják a kínai invázió visszaverését. Holott nem kell nagy szakértelemmel bírni ahhoz, hogy tudjuk: a világ legnagyobb hadserege ellen a parányi sziget órákig tudná csak tartani magát és ekkor még optimistán fogalmazunk.
Az egyértelmű, hogy Joe Biden kormánya nem nézi jó szemmel a kitűnő orosz–kínai kapcsolatokat, amelyek – hála az európai szankcióknak – még erősebbek lettek. Kína szállítja a telekommunikációs technológiát, megveszi jó áron az orosz földgázt és a kőolajat, valamint felröppentek hírek fegyverfejlesztési és katonai együttműködésről is. Pelosi persze tartott egy szép beszédet, hogy mennyire fontos az USA-nak Tajvan 23 millió lakosa pont ezekben a nehéz időkben, amikor az autokrácia és a demokrácia állnak egymással szemben. A pekingi külügyminiszter szerint meg ez a látogatás veszélyezteti a stabilitást és a békét csendes-óceáni térségben.
Washington Ukrajna-politikája már okozott egy fegyveres konfliktust a donyecki és luganszki térségben. Láthatjuk a következményeket – ezt most tetézni egy fegyveres konfliktus kirobbantásával Tajvanon nagyon nem jó ötlet. Nem véletlen, hogy Kína éppen Tajvan partjainál kezdett hadgyakorlatba. Ez jelzésértékű…
pestisrácok – Pesti Hírek