Ezzel a címmel jelent meg a 19FortyFive honlapján egy írás a Dr. Michael Rubintól az American Enterprise Institute (AEI) vezető munkatársától. A szerző török agresszióról ír, és sérelmek soráról. Számunkra nagy kérdés, hogy mi történik, ha két NATO-tagállam lép hadba egymás ellen? De nézzük, miért gondolja Rubin, hogy kitörhet a háború a két ország között!
A török agressziótól elszenvedett országok listája hosszú. Törökország elfoglalta Ciprus egyharmadát. F-16-osait és különleges erőit használta örmények ellen. Iraki tisztviselők szerint Törökország mára 68 előőrsöt hozott létre a területén, amelyek mérete a kis szakaszszintű állásoktól a teljes méretű bázisig terjed. A török légierő éjjelenként bombázza Irakot. Törökország etnikailag egész körzeteket tisztít meg Észak-Szíriában
– írja Rubin.
De hogy jönnek ide a görögök? Először is – áll a cikkben –
Másodszor,
Ugyanez a dinamika érvényesül Törökországban a választások előtt. A külügyminisztériumon belül a vágyálom felé hajlamosak:
Sokan, akik részesei az Egyesült Államok és Törökország kapcsolatának, felismerik, hogy Erdogan milyen problémás lehet, de remélik, hogy a túlkapásokba belefáradt választók egyszerűen kiszorítják őt a jövő évi választásokon – írja a szerző.
Végül;
Míg Joe Biden jobban ellenállt Erdogan nyájas szavainak, mint George W. Bush, Barack Obama vagy Donald Trump elnök, csapata jelentős visszalépést hajtott végre az elmúlt hónapokban, különösen az F-16-osok törökországi eladásának támogatásával. Talán Biden és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó úgy gondolta, hogy ez megnyugtatja Erdogant az F-35 Törökország elvesztése után, és arra ösztönzi Törökországot, hogy segítsen Ukrajnának.
Eddig a cikk. A magunk részéről pedig csak pár észrevétellel szeretnénk élni:
- A Nyugat azt gondolta, hogy ha Putyin ellen szankciókat vezetnek be és/vagy kitör a háború, lesznek áldozatok, az oroszok elküldik az elnököt. Ehelyett növekszik népszerűsége…
- A Nyugat nem érti meg, hogy egy nem demokratikus világban nem úgy van az, hogy az elégedetlen szavazók leszavazzák az uralkodó elitet. Nyugaton is csak látszat…
- A líra elértéktelenedése érdektelen. Aki járt már az isztambuli piacon, tudja, hogy dollár, meg euró van, nem líra – és nem csak ott!
- Erdogan önálló Törökországot „csinál”, nem hajlandó alávetettként „működni”, így – mint India – nem politikai irányultság alapján dönt fegyver-beszerzésekről, hanem saját igényei szerint.
Nem gondoljuk, hogy okosabbak lennénk, mint a cikk szerzője, azt viszont igen, hogy jobban megértjük egy olyan ország működését, mint Törökország. A görögök meg jobban tennék, ha az együttműködést választanák.
Címlapképen az idén júliusban bemutatott térképen a görög szigetek és Kréta is török fennhatóság alatt
itthonrolhaza – Pesti Hírek