A Momentum-jelenség igazi nyugat-európai trendbe illő sikertörténet. Mindösszesen öt év alatt a Momentum – mondhatjuk, nevéhez méltóan – lendületesen, dinamikusan lett a kortárs ellenzék immár parlamentben is meghatározó ereje. De ki az a Momentum, mit csinál és milyen értékek politikai hordozója?
Ma Magyarországon az „ellenzék”, a magyar szivárványkoalíció egymáshoz ízesülése szinte minden résztvevőtől önellentmondást, politikai meghasonlást követelt és pártszakadást, tagi migrációt, kilépési hullámokat gerjesztett. (Mindezek ellenére (mellett) pedig újabb kétharmados nemzeti kormányzatot.)
A szivárványos, balliberális kígyófészek egyetlen kakukktojása a Momentum, amely már indulásakor sem tett közzé semminenű alapítói hitvallást, azon túl, hogy „rendszerszintű” változásokat kívánnak, és „XXI. századi”, „új politikai közösséget” hoznak létre. „Sikereik” egyébként a kezdetektől nagy balos médiahátszéllel és pénzzel támogatott látványos szabotázs-akciók voltak.
Az indulás óta alig telt el pár év. Több jelentős önkormányzati pozíciót szerzett a párt, polgármesterekkel, 130 feletti önkormányzati képviselőszámmal, miután, mindenki meglepetésére, mindjárt két képviselőt juttattak ki az Európai Parlamentbe, ahhoz képest kevéssé látványos eredmény a most bejutott, tíz képviselős frakció. Mégis, kijelenthető: Minden szinten pozíciót fogtak. Miért is?
Hogy stílszerű legyek, a Momentum honlapjáról vett mottóval élve:
Liberális destrukció, vagy destruktív liberalizmus? Az európai parlament liberális frakciója a nemzeti attitűdök, az európai hagyományos értékek és a keresztény erkölcsi-etikai társadalmi minőségek legfőbb bírálója, sőt üldözője.
Talán pont ezért csatlakozott ehhez a frakcióhoz a Momentum is, amely hazánkban indulásakor a „minden politikai nézet” pártjaként szociáldemokrata, liberális, konzervatív, de nemzeti radikális gondolkodók közösségének is deklarálta magát. (Vagyis mindennek, is.) Figyelemreméltó, hogy a lila színt választó párt egy példa nélkül álló, professzionális negatív kampánnyal alapozta meg pártos ellenzékiségét: kb. kétszázezer „civil” aláírást gyűjtöttek azért, hogy Magyarország véletlenül se próbáljon meg olimpiát rendezni.
A valami ellen való minőség tökéletesen lefedi azóta is a Momentum politikáját, a vele együtt bejutott balliberális roncspártokkal egyetemben. Az O1G jelképpel és az ahhoz tapadó közkútmérgezéssel ugyanis egyszerűen leváltották a hagyományos demokratikus pluralizmust, és gyűlöletkommunikációs hadjáratot hirdettek – nem is egyszerűen a kormány leváltására – a nemzeti politikai mező teljes felszámolásának igényével. Ennek az ellenzékiségnek adott újszerű lendületet az ifjúsági mozgalomnak látszó, a politikába küldve jövő és meg is érkező párt.
Fiatalok, trend, digikommunikáció és helyzetfüggő kampány: ezek a modern nemzetellenes métely sikerének „lejátszástechnikai”alapösszetevői. Program sem kell, csak egy anti-párt, alantas érzelmeket korbácsolva minden ellen, ami csak hagyomány vagy megtartó erő – a miniszterelnök személyétől valójában teljesen függetlenül.
Egy Gyurcsánynál is rosszabb alternatívává lenni – ez minden bizonnyal egyetlen ellenzéki várakozással sem találkozott; ám a kormánypártiak hamar tisztába kerültek azzal az egyszerű ténnyel, hogy a Momentum csak a brüsszelitaság honi ügynökségét volt hivatva átvenni az EU felé. Állítólag az uniós megbízóknak Gyurcsány már gáz, de Dobrevként is ciki…
Ám a semmiből előmacronozó Momentum annál menőbb odakinn: Hiszen nem egyszerűen az orbáni rendszer leváltására irányuló klasszikus ellenzéki politika az, ha valaki szélsőségesen élet-ellenes: botmixer-abortusz-párti, eutanázia-párti, bűnt pártoló jogvédő. Nem egyszerűen a demokrácia pártprogramja ugyanis a kábítószerek legalizációjának méregkeverő liberalizmusát hirdető hazug modernizmus, és nem egyszerűen demokratikus vélemény az emberi eredő minőségek megerőszakolása holmi áltudományos genderideológia legitimációja mentén.
A profi, fiatalos és lendületes imázs persze csak a Momentum fecsegő felszíne, az alant húzódó, hallgató mélység takarását hivatott elfedni, miközben a csapat egyszerűen a transznacionalizmust és a globalizmust szolgálja, a magyar nemzet hagyományos pilléreinek fentebb részletezett támadásával.
Ugye, hogy túl lehet tenni, a románokkal magyarok ellen koccintó (és szintén francia kapcsolatú) Medgyessyn is, még aljasabb nemzetáruló gesztusokkal?
Azonban most nem a Monarchia szétverése és a mesterséges maradványállamok magyarellenes szövetségének a bebetonozása a cél – ez a nyugati terv száz éven keresztül bevált, hiszen meglehetősen hatásosan fordította egymás ellen a Kárpát-medence népeit egymással, de meg kell mondani, eredményesen köti le a térség energiáit a mai napig is.
A globalo-brüsszelita liberális európai jövőkép jelen politikai erőszakolása nem tűr meg nemzeti alapon szerveződő államokat, legalábbis akkor semmiképpen sem, ha a közép-kelet európai térségről, és államai erős és különleges gazdasági-társadalmi szuverenitásáról van szó.
Ez a liberális európai jövőkép a fogyasztási hajszában vergődő érdektelen, egyszersmind védtelen egyének halmaza, akiket nemzet, kultúra, vallás nem szervezhet olyan közösségekbe, amelyek valójában a szabadság emberi alapértékeinek örök érvényű hordozóiként megvédhetnék majd gyermekeinket és unokáinkat.
A Momentum progresszív kreatúrái jellemző azonossággal hirdetik a „progressziót”: ők a hitetlenek, értéktagadók, vallástalanok és egómániás individualisták. Magabiztosságuk megbizatáson nyugszik, lenyűgöző gátlástalanságuk pedig nem is szégyelli botrányos liberalizmus-narratíváikat. A Momentumnál mindennapos az olyan liberalizmus, amitől még Fodor Gábor exeszdéeszes is elhatárolódik…
Jónás Levente, a Pesti Hírnök