Az Egyesült Nemzetek Szervezete kétévente frissíti a világ népesedési kilátásairól szóló jelentését, amelynek tavaly esedékes kiadását ugyanakkor a koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztották, így az csak néhány napja, július 11-én vált nyilvánossá. Bár a jelentés radikálisan új dolgokat nem fogalmaz meg a korábbi évek prognózisaihoz képest, azért így is van benne bőven olyan adat, amit a kutatók még három évvel ezelőtt is egészen máshogy láttak.
A legmeglepőbb előrejelzés, hogy míg 2019-es jelentésében az ENSZ még úgy vélte, hogy az évszázad végéig a bolygó lakossága folyamatosan növekedni fog, és eléri a 10,88 milliárdot, a legfrissebb jelentés szerint a népességnövekedés már relatíve belátható időn belül, 2086-ra tetőzni fog, amikor is 10,43 milliárdan fognak élni a bolygón. Innen aztán lassú, de folyamatos csökkenés kezdődik, így 2099-re már valamivel kevesebb, 10,36 milliárd ember fog élni a Földön.
ami megfelel az elmúlt évtizedek tendenciáinak. A statisztikákat összesítő Our World In Data ezzel kapcsolatban arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a lakosságszám abszolút növekedése érdemben nem sokat változott, a háttérben a növekedés üteme jelentősen visszaesett: míg az 1960-as években nagyjából 2,3%-kal nőtt a bolygó lakossága évente, addig ez a szám ma már 1% alatti. Hogy a népességnövekedésben ez a különbség mégsem érezhető, annak az az oka, hogy ma jóval több ember él a bolygón.
Szakértők szerint Kína népességének száma tavaly elérhette a maximumát, az elkövetkező években már csökkeni fog, ha a jelenlegi tendencia folytatódik. India lakosságának száma, ami már most Kína közelében jár, az előrejelzések szerint még évekig növekszik majd.
Az ENSZ jövőre is vár egy komolyabb fordulatot, ugyanis a jelentés szerint hosszú évtizedek (bizonyos szempontból évszázadok) után
Miközben a távol-keleti ország lakosságszáma a jelenlegi 1,43 milliárd lakossal nagyjából tetőzik, és az évszázad végére csaknem a felére csökken,
India esetében egészen a 2060-as évekig folyamatosan növekedni fog a népességszám, ami a csúcsponton az 1,7 milliárdot is meghaladja majd.
Ahogy arra a Futurism rámutat, a Föld lakosságszámának növekedése egyébként is eléggé kiegyensúlyozatlan képet mutat, hiszen a várható növekedésnek több mint a fele mindössze nyolc országhoz köthető:
. Ennek a becslésnek ugyanakkor minden jelenleg elérhető statisztika ellentmond, és a jelentésben megjelölt adatforrások alapján sem nyilvánvaló, hogy miért jutottak az ENSZ szakértői erre a következtetésre. Hosszútávon nem sokat számít, hogy a statisztika téved-e Magyarországgal kapcsolatban, hiszen a jelentés abban megegyezik a korábbi prognózisokkal, hogy
de még így is jóval kevésbé radikális, mint például az a The Lancet orvosi szaklapban 2020-ban megjelent tanulmány, ami azt jósolta, hogy nyolcvan éven belül alig ötmillióan fognak élni az országban.
Magyarország lakosságszámának alakulása nagyjából egybevág más európai országok tendenciáival, amelyeknél az ENSZ kivétel nélkül a lakosságszám csökkenését vagy stagnálását várja a következő szűk nyolcvan évben. Ez a trend ugyanakkor nem általánosan jellemző a fejlett nyugati országokra, hiszen az Egyesült Államok és Kanada esetében például a jelentés folyamatos növekedést vár, ami az évszázad végéig sem ér véget.
rakéta – Pesti Hírek