Az Egyesült Államok hétfőn bejelentette az Indo-csendes-óceáni gazdasági keretet ázsiai partnereivel, hogy gazdasági növelje gazdasági súlyát a térségben, és egy újabb ellensúlyt teremtsen Kínával szemben Ázsián belül – írta nemrégiben a CNBC.
Ez egy átfogó terv, amelynek célja, hogy segítsen az Egyesült Államok gazdasági vezető szerepének kiterjesztésében az Indo-csendes-óceáni térségben. A csoport nemzetközi szabályokat kíván meghatározni a digitális gazdaságra, az ellátási láncokra, a szén-dioxid-mentesítésre és a munkavállalókra vonatkozó szabályozásokra vonatkozóan.
Joe Biden amerikai elnök politikai nyomással néz szembe az Egyesült Államokban mind a bal-, mind a jobboldalról, hogy kerülje a szabadkereskedelmi megállapodásokat.
és elkülönül az Egyesült Államokat, Japánt, Indiát és Ausztráliát tömörítő négyes védelmi csoporttól – mondta Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó vasárnap újságíróknak.
A kereskedelmi megállapodások elkerülése ellenére az Egyesült Államok növelni akarja súlyát Ázsia gazdasági területén, ahol Kína a domináns ország, annak ellenére, hogy az amerikai szövetségesek, Japán és Dél-Korea nagy gazdaságokkal büszkélkedhet, India pedig, a Quad tagja, ugrásszerűen növekszik.
Ali Wyne, az Eurasia Group globális makroelemzője szerint az Egyesült Államoknak „fokoznia kell gazdasági versenyképességét a régióban”.
„Még azok az országok is, amelyeknek jelentős és növekvő aggodalmaik vannak Kína külpolitikájával és stratégiai célkitűzéseivel kapcsolatban, elismerik, hogy rövid távon nem tudnak érdemben függetlenedni annak gazdaságától”
– mondta Wyne –
„ezért a Biden-kormányzat azon fog dolgozni, hogy az Indo-csendes-óceáni Gazdasági Keretnek maximális vonzerőt biztosítson”.
portfolio – Pesti Hírek