Szaúd-Arábia bemutatta első elektromos autó márkáját, a Ceert. A cég a szaúdi állami befektetési alap, a PIF (Public Investment Fund) és a tajvani Foxconn közös vállalkozása. Ez utóbbi számos Ceer modellhez fejleszti az elektromos platformot, beleértve a szedánokat és a SUV-okat is.
A Ceer égisze alatt készülő járműveket Szaúd-Arábiában fogják gyártani. A tervek szerint 2025-től a Közel-Kelet és Észak-Afrika régióban értékesítik majd az új autókat. A Ceer elektromos járműveihez BMW alkatrészeket is felhasználhat licensz alapján. Arról azonban egyelőre még nincs információ, hogy mennyi autót szeretne egy évben gyártani a szaúdi cég.
Másrészt viszont Szaúd-Arábia gazdasági célokat tűzött ki a márkára nézve:
Ahogyan arról korábban az autopro.hu is beszámolt,
az amerikai Lucid Motors elektromosautó-gyártó is épít egy üzemet Szaúd-Arábiában, amelyet évi 150 ezer elektromos autó kapacitására terveznek. A 2022 áprilisában aláírt megállapodás értelmében Szaúd-Arábia kormánya tíz év alatt akár 100 ezer Lucid elektromos autót vásárolna.
A szaúd-arábiai kormány nagyon ragaszkodik az autóiparhoz: a PIF már a mostani márka bevezetése és a Lucid Motorsba történő befektetés előtt is ismert volt az iparban – például a Tesla befektetőjeként.
A Foxconn számára a PIF-fel kötött vegyesvállalat egy fontos alappillér az autóiparba való belépésben. Young Liu elnök örömmel írta alá egy új autóipari vállalat létrehozását, amely elektromos járművek tervezésére és gyártására összpontosít Szaúd-Arábiában – írja az electrive.com.
„A Foxconn technológiai szakértelmét felhasználva támogatjuk a Ceer azon elképzelését, hogy ikonikus elektromos járműveket hozzon létre, amelyek a hálózatba kapcsolás, az infotainment és az autonómia témái köré épülnek. Az elektromos járműveket szeretnénk általánossá tenni, és ez az, amit a Ceer elérhet Szaúd-Arábiában és a tágabb régióban”
– fogalmazott Liu.
orientalista – Pesti Hírek