Forró drót kiemelt mások, magyarok

Sebő Ödön zászlóalja a teljes 2. Ukrán Front ellen egy hónapon át tartotta magát

Vitéz Sebő Ödön (Nagykanizsa, 1920. július 17. – 2004. május 9) magyar katonatiszt, főhadnagy. Ő az, aki 1944-ben egy zászlóaljnyi katonájával a Gyimesbükki szorosban, az ezer éves határon, egy hónapon át feltartotta a teljes 2. Ukrán front közel egy milliós hadseregét!

1944 őszén a 32. hegyi határvadász zászlóalj tisztjeként embereivel hatalmas túlerő ellen védelmezte a Gyimesi-szorost:

1944. szeptember 23-án a szovjet hadsereg, az átállt román haderővel két helyen is átlépte a magyar határt. A magyar 2. hadsereg pedig rövid, elkeseredett csatákban vereséget szenvedett.

Azonban a Csíki-havasokban, a Gyimesi-szorosban és környékén még tartotta magát és védte az ősi határt a 32. hegyi határvadász zászlóaljhoz tartozó harccsoport, Sebő Ödön főhadnagy parancsnoksága alatt. Hősiesen és olyan sikeresen harcolt, hogy a szovjet parancsnokság nagy erőket sejtett Gyimesbükk környékén.

Az ezeréves határnak ezt a szakaszát Sebő Ödön mihályszállási és gyimesbükki őrse próbálta megvédeni a rázúduló, aránytalanul nagyméretű szovjet túlerővel szemben. A gyimesi harcok három hétig tartottak.

A Keleti-Kárpátok átjáróiban már mindenhol betörtek a szovjet csapatok, de Gyimes még mindig tartotta magát.

A Gyimesi-szorosból való kitörés után Sebő Ödön a 22. gyalog tábori pótezred zászlóaljának parancsnokaként a rábízott katonákat

továbbvezette a Székelyföldön, Felvidéken, Csehországon át Németországig, állandó harcban, „halálra ítélt zászlóaljként”. A sikeres kitörést követően két héttel, minimális veszteségekkel vonult amerikai hadifogságba. A fegyvert Németországban tették le, miután lőszerük nem maradt.

E példátlan haditett mindmáig oktatóanyag a katonai akadémiákon. Nemcsak a hozzáértés és rátermettség miatt, hanem eklatáns példájaként a haza iránti hűségnek.

Háborús visszaemlékezéseit – A Halálra ítélt zászlóalj – című könyvében adta közre, amelynek szerkesztője Sebő Ferenc, Vitéz Sebő Ödön fia – az ismert Kossuth-díjas zenész, a magyar táncház-mozgalom emblematikus alakja, a Zeneakadémia tanára, a kiadója pedig a Budakeszi Kultúra Alapítvány.

Székely Idő

fb – Pesti Hírek

Ez is érdekelhet

Aki 1990 előtt született, annak ezt kötelező végigolvasni, aki utána, annak erősen ajánlott

Jónás Levente

Megtrianonozott magyarságunk (Pesti Hírnök vélemény)

Jónás Levente

Május kilencedike… (Pesti Hírnök vélemény)

Jónás Levente

Ez a weboldal cookie-kat használ az élmény javítása érdekében. Feltételezzük, hogy ez rendben van, de ha szeretné, leiratkozhat. Elfogadom Bővebben