Az Egyesült Államok uralkodó osztálya az Oroszországgal szembeni ellenségeskedést geopolitikai szükségszerűségként kezeli, nagyjából az 1940-es évek óta.
Nicholas Spykman (1893-1943) amerikai politológus az 1940-es évek elején állt elő a Hátország-Peremvidék tézissel, Halford Mackinder brit akadémikus korábbi földrajzi elemzésére építve.
Spykman elképzelése szerint
a Hátország (“Heartland”), amely az Eurázsia-kontinens magja, és nagyjából megfeleltethető Oroszországnak és néhány volt szovjet köztársaságnak, csak a Peremvidék (“Rimland”) feletti gazdaságföldrajzi és katonapolitikai ellenőrzés megvalósításával fékezhető meg.
A Peremvidék Eurázsia széles partmenti szárazföldje, amely a világ lakosságának túlnyomó részét adja, felmérhetetlen mennyiségű erőforrást és hatalmi potenciált tartalmaz, miközben magában foglalja az európai, az iszlám, a hindu és az ázsiai civilizáció térségeit.
A stratégia taktikai elemit a teljesség nélkül a következők adják:
az európai országok fölötti teljes katonai-gazdasági-politikai befolyás kiépítése, a török NATO tagság elérése, Szuez ellenőrzése, a szíriai- és iraki háború, az amerikai-szaúdi egyezmény, India és Pakisztán nyugati befolyás alatt tartása, a vietnami- és koreai háború, valamint Kína elszigetelése, stb.
Az amerikai koncepció szemszögéből ugyanakkor rést jelent a korridoron Irán és Afganisztán USA-ellenes beállítottsága vagy Peking jelenléte a Dél-Kínai tengeren.
Mackinder és Spykman elveit John Foster Dulles külügyminiszter (1888-1959), a Szovjetunió elleni hidegháború egyik eredeti tervezője karolta fel, és
Az Egyesült Államok számára lényegében mindegy, hogy milyen „társadalmi osztály” uralma érvényesül Hátországon belül, a tenger felől érkező hatalmak (Egyesült Királyság és USA) mindenképpen stratégiai kihívásként, ellenségének tekint az eurázsiai megterület politikai egységére:
Alexander Dugin ennek az elképzelésnek a visszatükrözésére építi geopolitikai elméletét. Az ő felfogásában a világ hatalmi dinamikája a földrajzi meghatározottságok által eleve elrendelt szembenálláson nyugszik, ahol a Szárazföld (Eurázsia) folyamatosan ostrom alatt áll a Tenger („Atlantisz”) hatalmai által. Ennek megfelelően Dugin szerint
Ez olyan kezdeményező külpolikával érhető el, amely a kontinentális peremvidék fölötti eurázsiai befolyás növelését, vagy legalább a tenger felől érkező hatalmak befolyásának csökkenését eredményezi.
A földrajz általi eleve meghatározottságot, azaz “geopolitikai szükségszerűséget” más területekről érkező társadalomtudósok nem egyszer pusztán „tudati mételynek” tekintik, amely megakadályozza az emberiséget abban, hogy békében éljen a világon.
A magunk részéről is elképzelhetőnek és kívánatosnak tartunk egy olyan civilizációs-történelmi pillanatot, amelyben a geopolitikai gondolkodásmód meghaladható lesz az emberiség számára. Ugyanakkor viszont tévedésnek tartjuk figyelmen kívül hagyni annak a három dimenziós térnek a jellemzőit és fizikai tulajdonságait, ahol az emberiség történelme konkrét események által ténylegesen is lejátszódik.
gk – Pesti Hírek