A híresből hírhedté történetiesedett energiaipari fejlesztés, az orosz-európai közös projekt első volt a maga nemében. Jól láthatóan a kapacitásnövelésen túl a közvetlen célbajuttatás faktorainak kiterjesztése is cél volt. Annak az időszaknak egy ígéretes nemzetközi, hosszútávú projektje volt, amikor a német kancellárok Gazpromba mentek igazgatótanácsi nyugdíjba, és amikor a Gazpromból érkeztek, Putyinhoz lojális orosz államelnöknek. Hogy amíg az ex-KGB-s, posztcári, de mindenekelőtt új orosz birodalmi restaurátor és főföderalizáló újra beiktathatóságáig hézagpótló, lojális proxi kormányfő legyen.
Addig-addig, míg jött a „különleges katonai művelet”, ami már az első puskalövés eldördülése előtt háborús agresszió és gonosz, bűnös putyini diktátorkodás lett. A már eddig is kivülről eszkalált konfliktus mesterségesen, ugyanakkor mesterien állított elő mind jobban távolodó külpolitikai megoldásokat, a katonai szakaszba lépve pedig majd tucatnyi szankciós csomagot – kifejezetten oroszokra készített, közös jogállami érték-alapú csomag-sorozatot.
Európa beszervezettebb és gátlástalanabb politikus-vezetői most is inkább preferálják a szankciókat, és fűtés helyett a fagyos fűtési szezont, súlyos és ismeretlen energiahiány okozta mély recessziót, rekordinflációt diktálva ekképp becsapott és elárult polgáraikra, segítség helyett nekik otthonra még egy pulóvert és dobozbaszarást ajánlva!
A végén inkább el is zárták az oroszok, a partnerek kijózanodására egészen addig, feltöltötten várakozó vezetéket. Előre szóltak erről is az oroszok, miután hiába ajánlották még egyszer, utoljára az energiaszállítás megindítását és folyamatos szerződéses teljesítését – cserébe a szankciók eltörléséért, esetleg?
„Nein!”
Széleskörű nemzetközi finanszírozási háttere miatt az Északi Áramlat projektjében számos olyan ország is befektető lett, amelyik nem csatlakozik a vezetékhez (de a szomszédja igen, ezért azoknak is hozzáférhető), sőt már 2005 táján a szereplők megkötötték a hosszútávú, 20 és 25 éves szerződéseket is –
Mindennek azonban félő, örökre vége. Több mint komikus, hogy kezdése előtt tragikus vége lett, véget így vetve húsz év munkájanak. Az, hogy pont így lett és most: nem a valóság Kafka-i fordulata, annál inkább szándékos akció, az európai energiaellátás lepusztításának céljával.
- Nagyon is jól időzített, látványosan kivitelezett, és egyértelmű üzenet, hogy fizikailag is megszakításra került Oroszország és Németország közötti kontaktus.
- Korábban is minden egyes akadály és gátló beavatkozás jellemzően egy irányból érkezett, kimondva.
- A vezeték minden lehet, csak vezeték nem! Nem bízta a véletlenre, sem az uniós szankciók mögött álló ideológiai morál megingathatatlanságára. Kockázatos bárhogyan is üzemképesen hagyni, még a végén békét kovácsolván váratlanul szállítani kezdeni és orosz kooperációs, európai együttműködési reneszánszt teremteni…
- Az akció technológiai felsőbbséget áraszt. Melyik ország képes a csapásmérésre minden óceánon és tengeren? Vajon ezen országon kívül más is fejleszt búvár drón technológiát? És ki jár a legtöbbet tenger alatt mindenféle böhöm meg egyéb tartályokban?
- Hát mely globális főszereplő lehet az, amelyik megteszi azt, méghozzá egy reflektorfényben lévő nemzetközi energiavezetékkel amit még az ukránok sem mertek megtenni a belföldi vezetékeikkel?
- Véletlenül egy nagyon jellegzetes kép is lett hozzá, magazinos-címlapos, hogy mindenkihez eljusson és könnyen ráismerjen.
- Ha nem lenne még mindig egyértelmű, ki szabotőrködött most, rá nagyon is jellemző módon, elég megnyitni az egyik hazai, valaha volt szakmaisága miatt hitelesnek tűnő híroldalt:
Címlapképünkön a valóság: azt a gázt látjuk haszontalanul tengerbe veszni most , ami később fog hiányozni, de nagyon.
Jónás Levente, a Pesti Hírnök