Einstein szerint az őrültség definíciója ugyanazt csinálni és mást eredményt várni. Esetünkben a magyar balliberális ellenzék ezt azzal tetézi, hogy nemcsak ugyanazt csinálja újra meg újra, hanem ráadásul ugyanazok csinálják ugyanazt. Ők ezek szerint az őrültek között a még őrültebbek…
Az őrület jelen esetben a rendkívül sajátos magyar posztkommunista politikusi anakron; inkább tetszik idiotizmusnak – hiszen a politikum elvileg az egyik intellektuális csúcs mező korunk demokratikus, civilizált társadalmaiban.
Ezért is volt találó a régi-új miniszterelnök megjegyzése, miszerint az ember nem tudja, hogy félje-e, avagy nevesse az ellenzéket.
2006. A 2006-os esztendő kijózanítólag hatott a magyar választópolgárokra. 2006 óta, vagyis 16 éve minden választást a konzervatív jobboldal nyert, az összeset. Rész-és időszaki sikerek, ám mindig kérész életűek – ezt tudja felmutatni balliberális oldal. 16 évnyi vereség után én furcsállom, hogy most, az újabb kétharmados kormánygyőzelem kapcsán mindenki az „okokat” feszegeti.
Mert Márki-Zay Péter, mint jelenség ugyanis nem több, mint egy vándorcirkuszos bohóc kisvárosi epizód-szereplése: fellépéskor mindenki róla beszél, a gyermekek rá is csodálkoznak, ám a porondon kívül sem vehető komolyan, ráadásul gyors távozása egyúttal a felejtésre ítélés záloga is.
A politikai diskurzus szempontjából a gyurcsányi kekec-kommunikáció felhájpolt fejezeteként a márkizajoskodás pedig ugyanúgy pont elegendő volt egy győztes kormánykampányhoz, ahogy eleddig maga Gyurcsány Ferenc gyurcsányoskodása…
Hát, igen: Gyurcsány Ferenc. Sokan látják az ő személyében azt a gátat, amely a balliberális ellenzéket sikerre vihetné. Konkrétan a saját pártját, a Demokratikus Koalíciót kivéve a magyar politika minden egyes pártja, politikusa valamikor kimondta: Gyurcsánynak távoznia kell. Mindegyik, ráadásul többségükben méghozzá pont olyan pártok, pont azok, amelyek épp Gyurcsány Ferenc és politikája eliminálására jöttek létre.
A mostani balliberális összefogás, amelynek kovásza maga Gyurcsány Ferenc volt, ezért önmagában is politikai abszurdum, azonban épp ez világít rá a balliberális ellenzék vereségének valódi okára: a közös bűnre, amelyet Gyurcsány és a korábbi Gyurcsány-ellenesek összefogva követtek el. Az is a politikai abszurd kategóriája, hogy ezt a bűnös összefogást egyedül Gyurcsány és a házipártja koronázhatta sikerrel;
Hiszen a feleségmonogrammos párt a négy éve épphogy bejutó, marginális ellenzéki törpepártból mostanra a legmeghatározóbb ellenzéki középpárttá nőhette ki magát – persze nem a valóságban, hanem a magyar Parlamentben. Minden más összefogott párt eljelentéktelenedett.
Ez – állunk elébe – borítékolja, bebiztosítja Orbán Viktor és politikája következő nagyarányú győzelmeit a jövőre nézve. Pont, mit eddig. Ugyanazok fogják ugyanazt csinálni, ugyanúgy.
Rövid és tömör magyarsággal szólva a választásokon magyarok nem először mondják ki: a balliberális ellenzék, már elnézést, szar. (Hm… Miért is szoktak azon az oldalon „orr befogva szavazni” …?)
A szavazással kimondások száma pedig folyamatosan termelődik, immár a sokéves „szart” ezért helyesebb trágyaként emlegetni. Mert idővel a „szar” hasznosulása is elkerülhetetlen; ugyanis trágyaként hasznos azoknak, akik a maguk javára talajjavításra használják. Az ellenzéki „szar”, egyszerűen remek trágyaként vált be a kormányzati talajnak…
Komposzttá, ami a 2022-es választásokon a legjobb terméshozamot biztosította: az elmúlt 33 magyar év rendszere-váltott demokrácia történetének legnagyobb győzelmét, legtöbb szavazatát hozva az Orbán- kormánynak.
Az einsteini definíció megfordítása valószínűleg ekképp nyer érvényt mai magyar politikai létezésünkben: ugyanazt csinálni, és ugyanazt az eredményt várni, a bölcsesség egyfajta minősége.
A Fidesz-kormányzat és Orbán Viktor évtizedes működésének bölcsessége, hogy ez az évtizedes „szar”, a posztkommunista-globalista, gyurcsányos ellenzéki anakron politika Orbán Viktor kormányzásának épp megfelelő trágyájává, idővel pedig a legeslegjobb komposztjává vált.
Ezért is mindegy: együtt-e vagy külön, ilyen vagy olyan pártban, civilként, avagy karrierpolitikusként próbálkozik-e az ellenzék, amíg ugyanaz:
Jónás Levente, a Pesti Hírnök